یکی از سوال هایی که در این زمینه پیش می آید این است که آیا درایور لامپ های ال ای دی قابل تعمیر است؟ لامپ های ال ای دی امروزه به پرکاربرترین لامپ ها تبدیل شده اند. یکی از مهم ترین قسمت های این لامپ ها، درایور است. درایور ولتاژ ورودی را به یک جریان ثابت در خروجی تبدیل می کند.

این جریان ثابت برای تغذیه لامپ ال ای دی استفاده می شود. درایور یک منبع جریان ثابت است جریان خروجی آن  ثابت بوده و با تغییر توان لامپ ولتاژ خروجی آن تغییر می کند. برای مثال یک درایور لامپ های ال ای دی 24-12 وات 300 میلی آمپر اگر به پنل 12 وات وصل شود ولتاژ خروجی 40 ولت ، و اگر به پنل 24 وات وصل شود ولتاژ خروجی 80 ولت می شود. جریان خروجی در هر دو حالت 300 میلی آمپر است. 

جهت ثبت سفارش چراغ خیابانی ال ای دی به راه های ارتباطی درج شده مراجعه کنید.

لامپ های ال ای دی امروزه به پرکاربرترین لامپ ها تبدیل شده اند. یکی از مهم ترین قسمت های این لامپ ها، درایور است. درایور ولتاژ ورودی را به یک جریان ثابت در خروجی تبدیل می کند. این جریان ثابت برای تغذیه لامپ ال ای دی استفاده می شود. درایور لامپ های ال ای دی یک منبع جریان ثابت است جریان خروجی آن  ثابت بوده و با تغییر توان لامپ ولتاژ خروجی آن تغییر می کند.

درایور لامپ های ال ای دی چیست؟

همانطور که ذکر شد درایور ال ای دی مهم‌ترین بخش از یک لامپ ال ای دی است. درایور لامپ و چراغ‌های LED بر کارایی، طول عمر، و قابلیت اطمینان چراغ و لامپ تاثیر مستقیم دارد.‌کیفیت پایین درایور موجب می‌شود تا تبدیل جریان از متناوب به مستقیم به خوبی انجام نشود و شاهد چشمک زدن لامپ باشیم.

کیفیت درایور لامپ های ال ای دی از جمله عوامل مهم در تعیین قیمت یک لامپ و گنل ال ای دی می باشد، درایورهای با کیفیت موجب افزایش قیمت خواهد شد. عوامل مهمی در انتخاب یک درایور خوب و با کیفیت تاثیر گذار هستند از جمله:

برای اینکه بدانید دلیل چشمک زدن چراغ های خیابانی ال ای دی چیست این مطلب را مطالعه کنید.

  • بدون فلیکر و سوسو زدن بودن
  • ضریب توان بالا (pf از بین ۰ تا ۱ به عدد ۱ نزدیکتر باشد)
  • ضریب اعوجاج هارمونیکی یا THD کمتر از ۱۵ درصد و مجهز به فیلتر هارمونیک باشد
  • داشتن حفاظت هایی مانند اتصال کوتاه در خروجی، جریان و ولتاژ بالا در خروجی، دمای بالا

درایور لامپ های ال ای دی قابل تعمیر است؟

با توجه به اینکه امکان دارد خاموش شدن لامپ ال ای دی در اثر سوختن یک یا چند عدد از دیود های نوری به دلیل کارکرد زیاد در دمای بالا و یا وجود ایراد در مدار درایور لامپ باشد تعمیر لامپ ال ای دی نیاز به دانش فنی داشته و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

با این حال در مورد تعمیر اجزاء تشکیل دهنده این نوع لامپ ها باید گفت دیود های نوری قابل تعمیر نیستند و باید عوض شوند اگر چنانچه مدار درایور آسیب دیده باشد لازم است با کمک دستگاه اندازه گیری مولتی متر قطعه یا قطعات آسیب دیده تشخیص داده شود و سپس قطعه سوخته را با یک عدد قطعه مشابه و کاملا یکسان تعویض کرد؛

برای دانستن نحوه محاسبه روشنایی معابر این مطلب را مطالعه کنید.

با این وجود لازم به ذکر است که گرمای تولیدی از دیود های نوری به مرور زمان سبب آسیب رساندن و کاهش طول عمر دیود ها و قطعات مدار درایور می شود بنابراین حتی با امکان تعمیر لامپ ال ای دی این لامپ مثل روز اول نشده و کارایی کمتری نسبت به قبل خواهد داشت.

چند نکته در خصوص درایور لامپ های ال ای دی 

 ⁃ ولتاژ خروجی درایور لامپ های ال ای دی پارامتر قابل توجه ای نیست ( مگر در طراحی پنل یا درایور ) و درایور آن را بطور اتوماتیک با توجه به توان لامپ تنظیم می کند. طبق فرمول V=W/I

برای دانستن مزایا و معایب نورپردازی شهری ، این مقاله را مطالعه کنید.

– برای تعویض درایور به پارامترهای آن توجه کنید. هرگز با تست درایور را جایگزین نکنید. چون ممکن است سیستم ناپایدار باشد و با تغییر دما ، ولتاژ ورودی و یا گذشت و …. زمان دچار مشکل شود.

– درایور معیوب را تعمیر نکنید. چون علت بروز مشکل یا کیفیت پایین درایور بوده و یا پایان عمر یکی از قطعات ، که در هر دو صورت بزودی مشکل تکرار خواهد شد.

– برای افزایش قدرت می توان خروجی چند درایور را بطور موازی به یکدیگر متصل کنید. بهتر است مشخصات درایورها یکسان باشد. مثلا می توانید خروجی دو درایور 24-12 وات 300 میلی آمپر را موازی کرد. در این صورت معادل یک درایور 600 میلی آمپر 48-24 وات خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید چراغ خیابانی با ما در تماس باشید.

در این مقاله روشنایی مهرآفرین پارس به این سوال که آیا درایورهای لامپ ال ای دی قابل تعمیر است؟ پرداخته است. تعمیرات درایور قابل اجرا است اما مقرون به صرفه نمی باشد. شما می توانید برای خرید انواع درایور لامپ های ال ای دی به روشنایی مهرآفرین پارس مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را با کیفیت عالی و همچنین ضمانتنامه دریافت کنید.

برای سفارش چراغ خیابانی پارکی به صفحه ی ارتباط با ما مراجعه کنید.