همراه سایت روشنایی پارس باشید تا با پروژکتور ال ای دی و دلایل خرابی پروژکتورهای ال ای دی آشنا شوید. نور و روشنایی از گذشته تا به امروز جزو مهم ترین نیاز های بشر بوده است. امروزه به کمک پیشرفت علم، منابع روشنایی زیادی به وجود آمده است. یکی از این منابع؛ پروژکتور ال ای دی است. از مزایای پروژکتور ال ای دی می توان به مصرف برق پایین، عدم انتشار طول موج های مضر، کیفیت و شدت نور بالا، ابعاد جمع و جور، مقاومت در برابر رطوبت و… اشاره نمود. اما این دستگاه نیز مانند هر دستگاه دیگری دچار خرابی ها و مشکلاتی می شود. 

برای دانستن تفاوت پروژکتورهای ال ای دی و اس ام دی این مطلب را مطالعه کنید.

پروژکتور ال ای دی چیست؟

یکی از مهم ترین منابع تامین روشنایی در محیط های بزرگ پروژکتورهای LED هستند که به دلیل کیفیت نور بالا، قابلیت نصب در فضای آزاد را هم دارند. این محصولات بازه‌های توانی بسیار گسترده‌ای را دربر می‌گیرند و همچنین می‌توان زاویه یا شدت تابش نور را در آن‌ها تنظیم کرد. مهم‌ ترین قسمت در پروژکتورهای ال ای دی، منبع تغذیه آن‌ها است. زیرا این قسمت است که طول عمر چنین محصولاتی را تعیین می‌کند و بر روی کیفیت دیود ساطع کننده نور تاثیرگذار می گذارد. به همین دلیل باید در زمان خرید، حتما به کیفیت این قطعه توجه کنید.

تعمیر درایور لامپ های ال ای دی را در این مطلب مطالعه کنید.

دلایل خرابی پروژکتورهای ال ای دی

در این قسمت سایت روشنایی پارس که یکی از فروشندگان معروف در زمینه پروژکتورها است به بررسی دلایل خرابی پروژکتورهای ال ای دی می پردازد:

دو فاز شدن پروژکتور:

دوفاز شدن برای همه محصولات برقی مضر است و سبب از کار افتادن یا آسیب دیدن آن‌ ها می‌شود و در اکثر وسایل قطعاتی برای مقابله با این اتفاق قرار داده شده است و یا برای جلوگیری از آن از زدن دو شاخه به طور مستقیم به پریز برق امتناع و ابتدا آن را به محافظ متصل می‌کنند. با توجه به این مسائل، قطعه ای به نام پل دیود در پروژکتور‌های ال ای دی قرار داده شده تا از این اتفاق جلوگیری کند.

جهت ثبت سفارش چراغ خیابانی ال ای دی به راه های ارتباطی درج شده مراجعه کنید.

پل دیود عموما از 4 دیود معمولی تشکیل شده است و در محصولات ال ای دی وظیفه یک سو سازی جریان الکتریکی را دارد؛ اما چگونه سبب محافظت از پروژکتور می‌شوند؟ زمانی که برق دوفاز می‌شود و قرار است باعث تخریب کل برد الکترونیکی شود، پل دیود که بعد از فیوز قرار داده شده و برق را مستقیما به IC ها می‌رساند می‌سوزد و از سوختن کل برد جلوگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد برق به آی سی‌ها و چیپ‌های ال ای دی برسد.  

نفوذ آب به داخل:

منابع نوری که در فضا‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای قاب‌هایی هستند که عایق بندی شده و اصولا در مقابل آب و رطوبت نفوذ ناپذیر می‌باشد؛ اما این نفوذ ناپذیری و مواد استفاده شده به این منظور پس از مدت نسبتا طولانی که حدود 2 تا 3 سال است شروع به تحلیل رفتن و از بین رفتن می‌کنند و کارایی سابق را نخواهند داشت، در نتیجه پروژکتور ال ای دی نفوذناپذیری خود را از دست داده و دچار اختلال می‌شود و در مواردی نیز از کار می‌افتد و برد الکترونیکی محصول را می‌سوزاند. 

برای اینکه بدانید تفاوت چراغ های خیابانی گازی و ال ای دی چیست این مطلب را مطالعه کنید.

اختلال در ال ای دی ها:

اگر عمر پروژکتور رو به اتمام باشد و ال ای دی‌های موجود در آن‌ها فرسوده شده باشد، می‌تواند از عوامل سوسو زدن پروژکتور آن را نام برد. البته با توجه به نوع سری موازی کردن چیپ‌های محصول ممکن است حتی با آسیب دیدن ال ای دی‌ها به کل نوری از پروژکتور خارج نشود و به طور کلی خراب شود.

اختلال در درایور:

یکی از مهم ترین اجزای پروژکتور‌های ال ای دی درایورها هستند و اشکال، اختلال و یا حتی نامرغوب بودن این قطعه به دلیل عملکرد مهم آن سبب آسیب به کل سیستم پروژکتور می‌گردد. یکی از دلایلی که سبب خرابی پروژکتور ال ای دی می‌شود نیز همین درایور‌ها هستند، زمانی که به اصطلاح لحیم‌ کاری اجزای درایور سرد شود و یا از بین برود، پروژکتور شروع به چشمک زدن می‌کند و سپس خراب می شود. البته از عوامل دیگری که سبب آسیب دیدن ساختار درایور‌ها می‌گردد می‌توان به عدم مدیریت گرمای ایجاد شده در پروژکتور نیز اشاره کرد.

برای دریافت قیمت و خرید انواع چراغ پروژکتور با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی در باب دلایل خرابی پروژکتورهای ال ای دی

در این مقاله سایت روشنایی پارس به یکی از مهم ترین منابع نوری یعنی پروژکتورهای ال ای دی و دلایل خرابی آنها پرداخت. این پروژکتورها مزایای بسیار زیادی دارند اما در کنار این مزایا نیز ممکن به دلایل: نفوذ آب، اختلال در درایور، اختلال در ال ای دی و… دچار خرابی شود، البته جنس پروژکتور نیز بسیار مهم است. شما می توانید برای تهیه پروژکتورهای ال ای دی باکیفیت به سایت روشنایی پارس مراجعه کنید. به نکات مهمی که در خصوص دلایل خرابی پروژکتورهای ال ای دی اشاره شد حتما توجه کنید.

برای خرید انواع پروژکتور ضد آب با ما تماس بگیرید.