نور پردازی اصولی یک فضا، علاوه بر جنبه زیبایی شناسانه، و مقدم بر آن، از بایدهای طراحی داخلی است که مستقیم بر سلامت تن و آرامش روح، و همچنین بر کارایی انسان در آن محیط تاثیر می گذارد. بسیاری چراغ های متنوع و نورهای متفاوت هریک برای هدفی طراحی شده اند. نور پردازی تنها ایجاد روشنایی محیطی برای کاربردی ویژه نیست. عملی مبتنی بر طول ایجاد تیرگی و روشنی به منظور خلق فضا و حجم، ایجاد نقطه ای متمرکز در پلانی آزاد، اغراق در ویژگی معمارانه ی فضا، تضاد، احساسات و شاعرانگی است، و همچنین رابطه متعادل بین منابع نوری و شدت و تاثیر آنها. کارشناسان و متخصصین نورپردازی محیطی و داخلی، سالها تلاش خود را وقف فعالیت در این زمینه کرده اند و چه خوب که نتایج یافته های خودر را به صورت مدون و طبقه بندی شده در کتاب هایی گرد آوری کرد تا دانش خود را با خوانندگان کتابهایش سهیم شوند. در این مقاله به مروری بر ساده ترین اصول نورپردازی در فضای داخلی مسکونی می­پردازیم.

نورپردازی داخلی

هدف از نورپردازی، بازسازی فضاهای خارجی در فضاهای داخلی است که با انجام این کار به محیط علاوه بر روشنایی، حس داده می­شود. به قسمتی از نور که از آن گسیل میشود منبع نور و به تشعشع نور به قسمت های مختلف پرتو نور گفته میشود.

نور طبیعی نور خورشید است و نور مصنوعی شامل: لامپ­های گازی، رشته­ ای یا حرارتی، فلورسنت، کم مصرف و غیره می­باشد. در ادامه به مروری گذرا بر باید ها و نباید های نورپردازی در فضاهای غذاخوری، اتاق خواب و آشپزخانه می پردازیم.

آشپزخانه

در آشپزخانه استفاده از نور طبیعی و منظره بیرون در اولویت است، ولی نور مصنوعی هم حتی در طول روز مهم و مفید است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که تشعشع مستقیم خورشید، به دلیل ایجاد حرارت در آشپزخانه مطلوب نمی­باشد. کابینت­ های دیواری و بدن فردی که به آشپزی مشغول است سایه های مزاحم و نامناسب را ایجاد می­کنند. هنگام کار در

 

آشپزخانه چشم مرتبا به اطراف نگاه می­کند و از این جهت کاهش کنتراست نوری در ایجاد حس آرامش موثر است.

غذاخوری

کنترل نور می­تواند فضای اتاق غذاخوری را تغییر دهد، آرامش ایجاد کند و فضای دلچسب تر فراهم آورد. به علاوه برای روشنایی عمومی میز باید از لوستر یا نور سقفی استفاده کرد.    

 

اتاق خواب

شاید تشخیص این موضوع که آیا در اتاق خوابتان نورپردازی درست و اصولی وجود دارد یا نه، در وهله اول، کار چندان راحتی نباشد اما به راحتی از تبعات آن می­توان به این مطلب پی برد. اگر صبح­ها با سر درد و بی­حوصلگی از خواب بیدار می­شوید، چشم­هایتان می­سوزد، هاله ای قرمز رنگ اطراف مردمک چشم­هایتان دیده می­شود یا اگر از همان اولین ساعات شروع روز بدخلقی دارید، همه نشانگر جای خالی نورپردازی مناسب در اتاقتان است چرا که نورپردازی خوب موجب می­شود در خانه خود احساس آرامش و امنیت داشته باشید.

راه حل تمامی این مشکلات، ایجاد یک فضای انعطاف پذیر نوری است به نحوی که برای تمامی ساعات روز مناسب باشد و به اتاق­های شما در هر لحظه از شبانه روز حالتی خوشایند ببخشد.

در نهایت، کاربرد و طراحی یک اتاق و نیز خواست­ها، نیازها و شخصیت فردی کاربران یک محیط است که تعیین کننده­ی شدت و نحوه توزیع نور خواهد بود. خوشبختانه روشهای بسیاری برای بهبود کیفیت روشنایی اتاق وجود دارد.

شما نیز از این پس به نور محیط منزل یا محل کارتان با دقت بیشتری نظر اندازید. بررسی نمایید که آیا نور محیط شما با توجه به کاربری آن ازمیزان مناسبی برخوردار است یا خیر؟ توجه به اینگونه موارد، محیط اطراف شما را دلپذیرتر و سرشار از انرژی و آرامش خواهد نمود.

آرامش خواهد نمود.

نویسنده: مهندس حسین شهپری فرد